Ekokem ja Mannerheimin lastensuojeluliitto tarjoavat tukea lapsiperheiden vanhemmille

Ekokem tukee Mannerheimin lastensuojeluliiton toimintaa, jolla tarjotaan akuuttia tukea ja apua lapsiperheiden vanhemmille. Tuki kohdistuu MLL:n Varsinais-Suomen piirin innovatiiviseen Tukiverkosto-toimintaan, jossa tukipyynnön lähettäneisiin perheisiin lähetetään tueksi verkoston koulutettu vapaaehtoinen.

17.6.2015

Ekokem ja Mannerheimin lastensuojeluliitto tarjoavat tukea lapsiperheiden vanhemmille

Idea tukiverkostolle syntyi Facebookissa levinneestä Hätäkahvit-toiminnasta, jossa apua tarvitsevat vanhemmat auttavat toisiaan. Tukiverkosto-toiminnan tavoitteena on toimia tukiverkkona lapsiperheille, joilla ei sellaista ole. Palvelu on perheille maksuton.

Vapaaehtoiset toimintaa varten on nyt koulutettu, haastateltu ja valittu, ja Tukiverkoston puhelinlinja avataan keskiviikkona 17.6.2015. Nyt avattava Tukiverkosto-palvelu toimii MLL:n Halikon yhdistyksen ja Vanhan Salon kaupungin alueella. Tavoitteena on kuitenkin kehittää ja laajentaa toimintaa muihin alueen yhdistyksiin syksyllä, jolloin vapaaehtoisille alkaa myös uusi koulutus.

Lisätietoja Halikon MLL:n yhdistyksen toiminnasta.

Lisätietoja antaa Ekokemin strategiajohtaja Mari Puoskari p. 010 755 1330.